23. FINANČNÍ SPRÁVA
Správa správních poplatků, tedy veřejných dávek vybíraných za zpoplatněné úkony veřejné správy, přísluší v naprosté většině případů těm správním orgánům, které jsou věcně, místně a případně personálně příslušné zpoplatněný úkon provést.
Obdobnou podobu správy mají i soudní poplatky, které jsou veřejnou dávkou placenou za zpoplatněné úkony nebo řízen prováděná na návrh soudy ČR a za zpoplatněné úkony správy soudu. Obecně správa soudního poplatku je svěřena soudům rozhodujícím v prvém stupni a soudům, které vykonaly zpoplatněny úkon. Řízení před Ústavním soudem ČR není zpoplatněno. Kontrola správy soudních poplatků je svěřena Ministerstvu financí, Ministerstvu spravedlnosti a územním finančním orgánům.
Obce a jejich orgány vedle správních poplatků spravují své vlastní dávky – místní poplatky. Místní poplatek obec na svém území zavádí obecně závaznou vyhláškou obce. Místní poplatky mají navzdory označení „poplatek“ více méně charakter lokálních daní.
Rovněž správa finančních činností nefiskálního charakteru je svěřena více správním institucím.
Správa měny je svěřena České národní bance, která se stará o stabilitu měny ČR.
ČNB vykonává také bankovní dohled nad činnostmi bank a poboček zahraničních bank, jakož i nad jinými osobami provádějící bankovní obchody.
ČNB je jedním ze dvou devizových orgánů (spolu s Ministerstvem financí), kdy do její působnosti spadá správa devizového hospodářství. ČNB má v podstatě generální působnost vůči všem právnickým a fyzickým osobám, pokud nepatří do působnosti Ministerstva financí. Ministerstvo financí je devizovým orgánem vůči organizačním jednotkám státu, státní fondům, územním samosprávným celkům a vůči všem osobám v oblasti úvěrů poskytovaných nebo přijímaných ČR. Určité pravomoci v oblasti devizového hospodářství má též vláda.