9. Obchodní společnosti a družstvo
Základní kapitál společnosti představuje souhrn všech peněžitých i nepeněžitých vkladů jednotlivých společníků do společnosti. Základní jmění se vytváří povinně u společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti a jeho výše se zapisuje do obchodního rejstříku. Z hlediska účetnictví je základní kapitál stranou pasiv bilance, jeden z vlastních zdrojů společnosti. Základní kapitál je nutno odlišovat od čistého obchodního jmění.
Vklad společníka je majetek společníka s tím, že vklady se člení na peněžité a nepeněžité. Vklad můžeme charakterizovat jako majetek, musí být ocenitelný a převoditelný. Nepeněžitý vklad může být věc movitá i nemovitá, pohledávka, cenný papír, obchodní podíl, práva z průmyslového a duševního vlastnictví apod. Hodnota nepeněžitého vkladu se stanoví na základě posudku znalce.
Před vznikem společnosti spravuje splacené části vkladu zakladatel pověřený správou vkladu ve společenské smlouvě. Správou vkladu se rozumí péče o majetek, který je předmětem vkladu, tedy nejenom vklady peněžité, ale i nepeněžité.
Správce vkladu vydává písemné prohlášení o splacení vkladu nebo jeho části jednotlivými společníky. Po vzniku společnosti, tedy zápisem do obchodního rejstříku, musí správce vkladu odevzdat svěřené vklady nebo jejich části společnosti. Pokud společnost nevznikne, musí vše vrátit společníkům.